Estetologia Medyczna i Kosmetologia: Home English
Estetologia Medyczna i Kosmetologia
 

Estetologia Medyczna i Kosmetologia

Home | Artyku³y | Rada Naukowa | Redakcja | Dla Autorów | Konferencje | Patronaty | Prenumerata | Reklama | Kontakt | English

Reklama Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama


r e k l a m a

Reklama

Kosmetologia i jej dzia³y - zestawienie definicji

Rados³aw ¦piewak

Zak³ad Dermatologii Do¶wiadczalnej i Kosmetologii, Wydzia³ Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloñski Collegium Medicum, Kraków

Sugerowany sposób cytowania: ¦piewak R: Kosmetologia i jej dzia³y - zestawienie definicji. Estetol Med Kosmetol 2013; 3: 006.pl.

DOI: http://dx.doi.org/10.14320/EMK.2013.006.pl
Summary in English: DOI: 10.14320/EMK.2013.006.en

Streszczenie

W polskich s³ownikach, a nawet podrêcznikach kosmetologii nie ma spójnej definicji kosmetologii. W zwi±zku z tym, na podstawie przegl±du literatury i badañ rozumienia tego terminu przez studentów kosmetologii zaproponowana zosta³a nastêpuj±ca autorska definicja: Kosmetologia to dziedzina zajmuj±ca siê badaniem, opisywaniem, pielêgnowaniem, przywracaniem oraz zwiêkszaniem atrakcyjno¶ci fizycznej cia³a ludzkiego za pomoc± interwencji (zabiegów i preparatów) kosmetycznych. W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera siê na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii. W zakresie interwencyjnym celem kosmetologii jest poprawa fizycznej atrakcyjno¶ci cz³owieka za pomoc± metod nieinwazyjnych (kosmetyki, zabiegi pielêgnacyjne, interwencje dietetyczne, rehabilitacja). Ponadto w pracy przedstawiono definicje poszczególnych dziedzin kosmetologii: kosmetologia pielêgnacyjna, kosmetologia lecznicza, kosmetologia upiêkszaj±ca, trychologia pielêgnacyjna, chemia kosmetyczna (chemia kosmetyków), receptura kosmetyczna, technologia kosmetyczna, toksykologia kosmetyków, fitokosmetologia, dietetyka i zasady prawid³owego ¿ywienia w kosmetologii, promocja zdrowia w kosmetologii.

S³owa kluczowe: kosmetologia, podzia³, dziedziny kosmetologii, obszary kosmetologii, definicje, terminologia kosmetologiczna

Wstêp

Definicji kosmetologii darmo szukaæ w polskich s³ownikach, a nawet w podrêcznikach kosmetologii. Brak logicznie i jednoznacznie brzmi±cej definicji tego terminu mo¿e miêdzy innymi prowadziæ do sporów kompetencyjnych ró¿nych grup zawodowych. Choæ termin „kosmetologia” pojawi³ siê w literaturze polskiej ju¿ na pocz±tku lat siedemdziesi±tych [1], do tej pory nie istnieje jego definicja s³ownikowa, a nieliczne opublikowane definicje wydaj± siê byæ tworzone dora¼nie na potrzeby chwili. W polskiej literaturze istnieje sze¶æ dzie³, które w tytule zawieraj± s³owo „kosmetologia” bez uwzglêdnienia szerszego kontekstu znacz±cego – ¿adne z nich nie definiuje tego terminu [2,3,4,5,6,7]. Mo¿na by zatem przyj±æ, ¿e ani osoby tworz±ce podrêczniki dla kosmetologów, ani kosmetolodzy nie wiedz± czym zajmuje siê ich dziedzina, a tak¿e co nale¿y do zakresu obowi±zków oraz kompetencji przedstawicieli tego zawodu. Równie¿ definicje tworzone przez laików nierzadko wprowadzaj± w b³±d odbiorców, bêd±c tym samym ¼ród³em nieporozumieñ. Niektóre z nich przedstawiaj± kosmetologiê jako dziedzinê dermatologii, a kosmetologa jako osobê odpowiedzialn± za leczenie stanów chorobowych skóry w tym z u¿yciem zabiegów chirurgicznych [8]. Stworzenie racjonalnej, akceptowalnej i w pe³ni zrozumia³ej dla jej u¿ytkowników definicji jest niezbêdnym warunkiem rozwoju tej dziedziny. Problem pog³êbia tak¿e brak uregulowañ prawnych tego zawodu, co uniemo¿liwia ¶cis³e okre¶lenie kompetencji kosmetologa oraz zakresu dziedzin kosmetologii [9]. Jedyne istniej±ce uregulowanie kosmetologów wystêpuje na poziomie standardów kszta³cenia: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego w standardach kszta³cenia okre¶la, ¿e absolwent studiów magisterskich na tym kierunku powinien byæ przygotowany nie tylko do „wykonywania zabiegów kosmetycznych, pielêgnacyjnych i upiêkszaj±cych, ale tak¿e do ¶cis³ej wspó³pracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielêgnacji skóry zmienionej chorobowo, […] oceny jako¶ci surowców i preparatów kosmetycznych oraz wspó³dzia³ania w procesie rejestracji kosmetyków oraz wspó³pracy z firmami produkuj±cymi preparaty kosmetyczne pielêgnacyjne i profesjonalne [10]. Nie przenosi siê to jednak na prawne uregulowanie zawodu kosmetologa. Próby zmiany prawnej sytuacji tego zawodu podjêto w 2005 roku, jednak dzia³ania te zosta³y zaniechane pod koniec 2011 roku. Kosmetolodzy oraz studenci tego kierunku odczuwaj± niepokój zwi±zany z brakiem uregulowañ prawnych zawodu [11].

Poniewa¿ okre¶lenie ram prawnych zawodu wymaga jednoznacznego jego zdefiniowania, sk³oni³o to nas do podjêcia próby stworzenia definicji terminu „kosmetologia”, która w zamierzeniu by³aby zgodna z oczekiwaniami spo³ecznymi i akceptowana przez wszystkich uczestników dyskursu nad zakresem kompetencji i obowi±zków osób zawodowo dzia³aj±cych w tej dziedzinie. Prezentowane poni¿ej autorskie definicje s± zaproszeniem do dyskusji, która w naszej nadziei doprowadzi do konsensusu i lepszej komunikacji w tym zakresie.

Kosmetologia: dziedzina zajmuj±ca siê badaniem, opisywaniem, pielêgnowaniem, przywracaniem oraz zwiêkszaniem za pomoc± preparatów kosmetycznych atrakcyjno¶ci fizycznej cia³a ludzkiego. W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera siê na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii. W zakresie interwencyjnym celem kosmetologii jest poprawa fizycznej atrakcyjno¶ci cz³owieka za pomoc± metod nieinwazyjnych (kosmetyki, zabiegi pielêgnacyjne, interwencje dietetyczne, rehabilitacja) [12].

Kosmetologia pielêgnacyjna: dzia³ kosmetologii s³u¿±cy zwiêkszeniu lub zachowaniu atrakcyjno¶ci fizycznej przez poprawê lub podtrzymywanie kondycji skóry i jej przydatków (w³osy, paznokcie) przy u¿yciu preparatów kosmetycznych lub wykorzystaniu urz±dzeñ kosmetycznych.

Kosmetologia lecznicza: dzia³ kosmetologii s³u¿±cy zachowaniu lub przywracaniu atrakcyjno¶ci fizycznej przez wspieranie powrotu skóry i jej przydatków do dobrej kondycji po chorobach lub wspieranie procedur lekarskich w przebiegu chorób skóry.

Kosmetologia upiêkszaj±ca (syn. kosmetologia estetyczna): dzia³ kosmetologii s³u¿±cy poprawie atrakcyjno¶ci fizycznej przez bezpo¶redni± zmianê wygl±du skóry i jej przydatków bez zamierzonego wp³ywu na ich kondycjê. W zakres tego dzia³ania wchodz± miêdzy innymi zabiegi upiêkszaj±ce oprawê oczu, p³ytkê paznokcia, depilacja.

Trychologia pielêgnacyjna: ...

Chcesz przeczytaæ ca³y artyku³? Skontaktuj siê z nami!

r e k l a m a

Reklama


B±d¼ na bie¿±co - obserwuj nas:

facebook

Google+

Twitter

Reklama   Reklama

Portal www.estetologia.pl s³u¿y udostêpnianiu elektronicznej wersji czasopisma Estetologia Medyczna i Kosmetologia
Open Access, online ISSN 2084-2007; print ISSN 2084-199X, DOI: http://dx.doi.org/10.14320/EstetolMedKosmetol
Wydawca udziela zgody na korzystanie z tego serwisu wy³±cznie pod warunkiem akceptacji regulaminu korzystania z serwisu oraz respektowania praw autorskich
© Rados³aw ¦piewak Instytut Dermatologii (kontakt)
Document created: 22 April 2014, last updated: 29 December 2017