Estetologia Medyczna i Kosmetologia: Home English
Estetologia Medyczna i Kosmetologia
 

Estetologia Medyczna i Kosmetologia

Home | Artykuły | Rada Naukowa | Redakcja | Dla Autorów | Konferencje | Patronaty | Prenumerata | Reklama | Kontakt | English

Reklama Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama

Częstość korzystania i poziom zadowolenia z mikrodermabrazji diamentowej wśród klientek salonu kosmetycznego

Magdalena Niewęgłowska-Wilk, Tomasz Wilk, Grażyna Kamińska-Winciorek, Radosław Śpiewak

Sugerowany sposób cytowania: Niewęgłowska-Wilk M, Wilk T, Kamińska-Winciorek G, Śpiewak R: Częstość korzystania i poziom zadowolenia z mikrodermabrazji diamentowej wśród klientek salonu kosmetycznego. Estetol Med Kosmetol 2011; 1(1): 17-19. DOI: http://dx.doi.org/10.14320/EMK.2011.003

Streszczenie

Cel: Celem pracy była ocena częstotliwości korzystania z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej w obrębie twarzy i badanie poziomu zadowolenia z zabiegu w grupie klientek salonu kosmetycznego. Materiały i metody: W prywatnym salonie kosmetycznym w Krakowie przeprowadzono badania ankietowe klientek w wieku 20-30 lat podzielonych na dwie stuosobowe grupy. Pierwsza grupa (A) składała się ze 100 kolejnych spełniających kryterium wieku klientek salonu, które odpowiedziały na pytanie czy, i z jakiego powodu korzystają z mikrodermabrazji diamentowej. Druga grupa (B) obejmowała 100 klientek korzystających z mikrodermabrazji diamentowej, podzielonych w zależności od wskazania do zabiegu na 4 podgrupy po 25 osób, które odpowiadały na pytanie o częstość korzystania oraz poziom satysfakcji z zabiegu. Wyniki: Wśród 100 klientek salonu (grupa A) z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej przynajmniej raz w życiu skorzystało 41%. Wśród klientek korzystających z tego zabiegu (grupa B) 44% wykonywało ten zabieg tylko raz w roku. Zadowolenie z przeprowadzonej mikrodermabrazji już po pierwszym zabiegu zadeklarowało 39% ankietowanych. Najbardziej zadowolone (14 spośród 25 osób, 56%) były osoby korzystające z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej w celu redukcji przebarwień. Wnioski: Kobiety w wieku 20-30 lat korzystają najczęściej z jednego zabiegu mikrodermabrazji diamentowej w roku, a satysfakcję już po pierwszym zabiegu najczęściej zgłaszają osoby korzystające z tej metody w celu redukcji przebarwień skóry twarzy.

Słowa kluczowe: mikrodermabrazja diamentowa, złuszczanie warstwy rogowej, przebarwienia, ostudy

| Abstract | Reprint (PDF) | DOI: 10.14320/EMK.2011.003

Fragmenty artykułu:

Mikrodermabrazja diamentowa jest popularną metodą złuszczania naskórka wykonywaną w gabinetach kosmetycznych i lekarskich. Polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą różnej wielkości głowic pokrytych drobnymi ziarnami diamentu napędzanymi podciśnieniem z pomocą pompy zasysającej. Metoda ta jest wykorzystywana w redukcji przebarwień, blizn, zmarszczek wokół oczu i ust oraz rozstępów, znalazła także zastosowanie w poprawie wyglądu skóry w przebiegu trądziku pospolitego, redukcji blizn potrądzikowych, zmniejszenia łojotoku, a także w usuwaniu szorstkiego, zrogowaciałego naskórka.

Cel pracy

Celem pracy była ocena częstości korzystania z mikrodermabrazji diamentowej w obrębie twarzy, a także ocena satysfakcji z tego zabiegu przeprowadzonego w celu redukcji przebarwień, łojotoku, szorstkiego i zrogowaciałego naskórka oraz blizn potrądzikowych w grupie młodych klientek wybranego gabinetu kosmetycznego.

Materiał i metody

Badanie ankietowe przeprowadzono w dwóch stuosobowych grupach młodych kobiet w wieku od 20 do 30 lat, które skorzystały z usług salonu kosmetycznego w Krakowie. Grupa A składała się ze 100 kolejnych kobiet zgłaszających się do prywatnego salonu kosmetycznego. Grupa B obejmowała 100 kolejnych kobiet korzystających w tym salonie z zabiegów mikrodermabrazji diamentowej, podzielonych na cztery 25-osobowe podgrupy według wskazań do zabiegu (redukcja przebarwień potrądzikowych na twarzy, zmniejszenie łojotoku, redukcja blizn lub redukcja szorstkiego i zrogowaciałego naskórka). Zabiegi były wykonane przez tego samego kosmetologa. Badanie ankietowe składało się z 2 głównych części - w pierwszej pytano o częstość korzystania z zabiegów mikrodermabrazji, ich rodzaj i liczbę (ryc. 1), w drugiej części oceniano poziom satysfakcji badanych z zabiegu (ryc. 2).

Wyniki

Wyniki w pierwszej fazie badania przeprowadzonej w grupie A wykazały, 41% klientek salonu kosmetycznego przynajmniej raz w życiu skorzystało z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej (ryc. 3). Częstotliwość korzystania z zabiegów w tej grupie przedstawia rycina 4. W drugiej części badania (grupa B) satysfakcję z efektów mikrodermabrazji diamentowej najczęściej zgłaszały klientki korzystające z zabiegu w celu redukcji przebarwień oraz zmniejszenia łojotoku (tab. 1).

Dyskusja

Zabiegi dermabrazji, w tym mikrodermabrazji wykonuje się od ponad 20 lat, głównie w celu poprawy tekstury skóry, redukcji blizn oraz resurfacingu. W porównaniu z dermabrazją, mikrodermabrazja cechuje się słabszym efektem, ale zarazem krótszym okresem gojenia i mniejszą liczbą powikłań [1]. Mikrodermabrazja należy do technik ablacyjnych, które wpływają na reepitelizację, czyli odtwarzanie naskórka [2]. Jest to zabieg, na który decyduje się coraz więcej klientów. Według badań z 2008 roku, liczba zabiegów medycyny estetycznej, w tym mikrodermabrazji, wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat bez mała pięciokrotnie [3]. Aktualnie stosuje się głównie dwa typy mikrodermabrazji: mikrodermabrazję diamentową z zastosowaniem różnej grubości ziaren diamentowych, które zasysane podciśnieniem w głowicach o różnych rozmiarach delikatnie ścierają naskórek, oraz mikrodermabrazję korundową, w której wykorzystuje się ścierne właściwości kryształów tlenku aluminium. Mikrodermabrazja diamentowa ma wpływ na przebudowę kolagenu, co może wskazywać na jej pozytywne działanie w przypadku poprawy skóry starzejącej się, przy czym efekt ten wydaje się zależny od stosowanych nasadek (a zatem grubości ziarnistości). Zastosowanie nasadek diamentowych o grubej ziarnistości doprowadza do gwałtownej indukcji cytokeratyny 16 oraz aktywacji markerów procesu zapalnego, m.in. cytokin prozapalnych, peptydów przeciwbakteryjnych oraz wywołuje nacieki neutrofilowe w skórze właściwej, przypominając pod tym względem proces gojenia rany i przebudowy kolagenu [4]. Mikrodermabrazja jest często stosowana w celu poprawy wyglądu skóry w przebiegu trądziku zwykłego i redukcji drobnych blizn potrądzikowych [5,6], choć część autorów ocenia efektywność tej metody w redukcji blizn potrądzikowych jako niewielką [4]. Mikrodermabrazja poprawia wygląd skóry głównie poprzez usuwanie zrogowaciałego naskórka, redukcję łagodnych przebarwień, wygładzenie powierzchni skóry, niwelowanie delikatnych zmarszczek oraz ograniczenie łojotoku [3]. Badania wskazują również na skuteczność mikrodermabrazji w redukcji uszkodzeń posłonecznych i drobnych zmarszczek [6]. Zazwyczaj zaleca się serię 6 zabiegów mikrodermabrazji powtarzanych co 2-4 tygodnie [3]. Po sześciu sesjach mikrodermabrazji obserwowano obniżenie produkcji łoju [7]. W połączeniu z preparatami o działaniu wybielającym (np. wyciąg z lukrecji, preparaty arbutyny, soi, N-acetyloglukozaminy i niacyny) mikrodermabrazja wykazuje korzystne działanie redukcji przebarwień [8]. Rozjaśnienie kolorytu skóry po mikrodermabrazji potwierdzono również w obiektywnych badaniach z zastosowaniem kolorymetrii [9].

Wnioski

Większość kobiet wykonuje zabieg mikrodermabrazji diamentowej tylko jeden raz w ciągu roku. Najbardziej zadowolone z efektów już po jednym zabiegu są kobiety poddające się mikrodermabrazji diamentowej w celu redukcji przebarwień skóry.

Czytaj pełny tekst artykułu (PDF).

r e k l a m a

Reklama

r e k l a m a

Reklama

Bądź na bieżąco - obserwuj nas:

facebook

Google+

Twitter

Reklama Reklama

Portal www.estetologia.pl służy udostępnianiu elektronicznej wersji czasopisma Estetologia Medyczna i Kosmetologia
Open Access, online ISSN 2084-2007; print ISSN 2084-199X, DOI: http://dx.doi.org/10.14320/EstetolMedKosmetol
Wydawca udziela zgody na korzystanie z tego serwisu wyłącznie pod warunkiem akceptacji regulaminu korzystania z serwisu oraz respektowania praw autorskich
© Radosław Śpiewak Instytut Dermatologii (kontakt)
Document created: 5 September 2011, last updated: 9 October 2013